Rejestracja działalności gospodarczej - nowy wpis
Kto może wystąpić z wnioskiem / zainicjować sprawę:
Przedsiębiorcą może zostać każdy obywatel polski (osoba fizyczna) posiadający pełną zdolność do czynności prawnych (osoba pełnoletnia) bez dodatkowych warunków, bez względu na miejsce zamieszkania na terytorium RP lub poza terytorium RP oraz obywatele państw członkowskich UE, EFTA oraz stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Obywatele innych państw niż wyżej wymienione muszą spełnić warunki wynikające z art.13 ustawy z dnia 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zwanej CEIDG prowadzonej przez Ministra Gospodarki.
Aby zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna możesz wybrać jeden z trybów postępowania:
Godziny przyjmowania klientów:
poniedziałek 8:00 – 17:15
wtorek 8:00 – 17:15
środa 8:00 – 17:15
czwartek 8:00 – 17:15
piątek 8:00 – 17:15
Wymagane wnioski i dokumenty do wglądu:
Wniosek może być przesłany listem poleconym, ale własnoręczność podpisu wnioskodawcy musi byc potwierdzona notarialnie.
Wniosek można złożyć elektronicznie na portalu CEIDG (www.firma.gov.pl) posiadając podpis elektroniczny lub poprzez zaufany profil. Wszelkie informacje o takich możliwościach składania wniosku dostępne są na portalu CEIDG (www.firma.gov.pl)
Wniosek można :
Rejestracja działalności gospodarczej odbywa się w systemie kolejkowym na sali Centrum Obsługi Mieszkańca (COM nr I lub COM nr II) przed okienkami.
Dodatkowo można zarezerwować numer kolejkowy w systemie rezerwacji numerów kolejkowych przez internet, na stronie Rezerwacja wizyt.
Opłaty:
Rejestracja w CEIDG jest wolna do opłat.
Wszelkie informacje zachęcające Przedsiębiorcę do dokonania wpłaty związanej z rejestracją działalności gospodarczej osoby fizycznej w Polsce są nielegalne
Termin i sposób załatwienia sprawy:
Organ gminy potwierdza tożsamość wnioskodawcy składającego wniosek, potwierdza za pokwitowaniem przyjęcie wniosku i przekształca wniosek w formę dokumentu elektronicznego potwierdzonego podpisem elektronicznym i przesyła do CEIDG w imieniu Przedsiębiorcy nie później niż następnego dnia roboczego od dnia jego otrzymania.
Tryb odwoławczy:
Od wpisu do CEIDG nie ma odwołania. Nie można wpisu anulować. Dokonany wpis, nawet jeżeli przedsiębiorca nie podjął działalności gospodarczej można wykreślić. Datę zaprzestania w takim przypadku jest data rozpoczęcia działalności gospodarczej.
(Źródło)
Copyright © ACCENT.